Peníze ihned a bez čekání

Nemocenská po skončení pracovního poměru 2024 – kdy je nárok a kdo ji platí?

Během pracovní neschopnosti, obvykle nesmíte dostat výpověď ze zaměstnání (je pouze několik málo výjimek, kdy je možná výpověď i během neschopenky). Přesto ale pracovní poměr může skončit i v době nemoci – například pokud máte pracovní smlouvu na dobu určitou.

Další kapitolou je pak začátek neschopenky, až po skončení pracovního poměru. Na nemocenskou může být nárok, pokud neschopenka začne do 7 dní od skončení zaměstnání.

Výpověď během neschopenky

Zákoník práce, připouští možnost výpovědi během pracovní neschopnosti zaměstnance, jen v několika málo omezených případech:

  • Pokud pracovní neschopnost vznikla jako následek opilosti nebo pod vlivem návykových látek
  • Pokud dochází k přemístění zaměstnavatele nebo jeho části
  • Pokud dochází k rušení firmy (zaměstnavatele) nebo její části
  • Při hrubém porušení pracovně právních předpisů (okamžitá výpověď)

Když jste nemocní, tak ale není možná „obyčejná“ výpověď pro nadbytečnost, z organizačních důvodů, apod.

V ostatních případech, může zaměstnavatel pouze navrhnout ukončení zaměstnání dohodou (což ale nemusíte akceptovat). Nebo musí s doručením výpovědi počkat, až po skončení neschopenky.

Neschopenka ve výpovědní době

Trochu jiná situace je v případě neschopenky, která začne až během výpovědní doby. Tady bude záležet i na tom, kdo dal výpověď:

  • Výpověď daná zaměstnancem = neschopenka nemá vliv na ukončení zaměstnání
  • Ukončení zaměstnání dohodou = neschopenka nemá vliv na ukončení zaměstnání
  • Výpověď od zaměstnavatele = neschopenka může být důvodem, pro prodloužení výpovědní doby

Má-li neschopenka skončit až po vypršení výpovědní doby, tak se výpovědní doba přeruší, a bude pokračovat až po skončení neschopenky (zaměstnanec má ale možnost říct, že na prodloužení výpovědní doby netrvá, a pak zaměstnání skončí k původnímu datu).

Začátek neschopenky po skončení zaměstnání

Na placenou neschopenku může být nárok i po skončení zaměstnávaní. Pouze ale v případě, že pracovní neschopnost začne do 7 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru. Těchto 7 dní je ochranná doba. Pokud by neschopenka začala až 8 den, tak už je to bez nároku na nemocenskou.

Nárok na nemocenskou na Úřadu práce

Po skončení zaměstnání, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti. Za nezaměstnané, kteří jsou v evidenci úřadu práce, platí zdravotní pojištění stát. To ale nijak nesouvisí s nárokem na nemocenskou.

Nezaměstnaný na Úřadu práce, může mít nárok na nemocenskou, jen pokud by mu neschopenka začala do 7 dní od skončení zaměstnání (viz výše).

Kdo platí nemocenskou po skončení zaměstnání

Během neschopenky je prvních 14 dní nárok na náhradu mzdy za nemoc (platí zaměstnavatel) a od 15 dne je nárok na nemocenské dávky (platí stát).

Po skončení zaměstnání, už ale není nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele. Začne-li neschopenka až po ukončení pracovního poměru (během ochranné doby), tak prvních 14 dní není nárok na nemocenskou. Bude nárok až na nemocenské dávky od 15 dne.

Může to být trochu matoucí v tom, že neschopenka po skočení zaměstnání se i tak řeší ještě v bývalé firmě.

Lístek na peníze je už v době elektronické neschopenky minulostí, i tak je ale nutné do bývalé firmy nahlásit, že jste nastoupili na neschopenku po ukončení zaměstnání.

Bývalá firma vám už ale nic nebude platit. Ta bude jenom předávat podklady na ČSSZ, pro výpočet nemocenských dávek od 15 dne.

Výpočet nemocenské po skončení zaměstnání

Pro výpočet nemocenské po skončení pracovního poměru, platí běžné podmínky. Výpočet se provádí z příjmů v posledním zaměstnání – viz kalkulačka pro výpočet nemocenské v roce 2024.

Kdo platí zdravotní pojištění během neschopenky po skončení zaměstnání?

Za nemocné na neschopence (když je nárok na nemocenské dávky), platí zdravotní pojištění stát. I když vám tedy skončí zaměstnání, a jste v pracovní neschopnosti, tak zdravotní pojištění není potřeba řešit.

Kdo platí sociální pojištění během neschopenky po skončení zaměstnání?

Sociální pojištění, za vás během neschopenky nikdo neplatí (ani v době zaměstnání, ani po skončení zaměstnání). Pracovní neschopnost se ale započítává jako náhradní doba pro nárok na důchod.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení neschopenky

Po skončení pracovní neschopnosti, může být nárok na podporu v nezaměstnanosti podle běžných podmínek.

Během neschopenky, není potřeba chodit na Úřad práce – jako dočasně práce neschopnou osobu, vás tam ani nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání.

Podpora po skončení neschopenky, se vypočítá z průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání. Po dlouhodobé neschopence se může výpočet provést i z průměrné mzdy v ČR.

Vycházky během neschopenky po skončení zaměstnání

I když vám skončilo zaměstnání, i tak je během neschopenky nutné dodržovat všechna omezení, která jsou s pracovní neschopností spojena. Platí to i pro vycházky a vše ostatní.

Srovnávač půjček:
  • Srovnávač různých úvěrů
    mnoho různých možností:
    bankovní, nebankovní půjčky a úvěry
  • Peníze pro všechny
    pro firmy a OSVČ
    pro zaměstnce i nezaměstnané
    pro důchodce i studenty
  • Kolik si půjčit?
    od 5000 Kč
    do 1 milión Kč
  • Na jak dlouho?
    1 den až 240 měsíců
  • RPSN úvěrů:
    Nabídky již od 9,7%
  • Různé podmínky
    Bez ručení
    Bez zástavy
    Bez registrů
    Bez potvrzení
    Pro zaměstnance
    Pro ženy v domácnosti
    Pro důchodce
    Pro studenty
  • Peníze ihned
    1000 Kč – 10.000 Kč do hodiny
    Úvěry od 10 tisíc Kč do druhého dne
Srovnávač půjček - různé nabídky