Peníze ihned a bez čekání

Mateřská dovolená 2021 – výpočet a podmínky

Na mateřskou dovolenou mají nárok zejména těhotné ženy (v některých případech může být na mateřské i muž). Mateřská dovolená začíná už před porodem (v době 6 – 8 týdnů před porodem) a pokračuje i po narození dítěte. Délka je buď 28 týdnů (jedno dítě) nebo 37 týdnů (2 a více dětí).

Během mateřské dovolené, je většinou vyplácena peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“). Po skončení mateřské je možné v zaměstnání dočerpat zbytek řádné dovolené, a pokračuje rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek.

Kalkulačka: Výpočet mateřské 2021

Kalkulačka mateřská 2021
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Podmínky – mateřská dovolená a PPM

Na mateřskou dovolenou, má nárok každá těhotná žena, které je zaměstnaná. Mateřská dovolená je pracovní volno, které zaměstnané ženě poskytuje zaměstnavatel. Pro mateřskou dovolenou nejsou žádné zvláštní omezující podmínky.

Něco jiného je peněžitá pomoc v mateřství, kterou žena dostává během mateřské dovolené. Pro nárok na PPM musí být splněno několik podmínek:

 • Minimální doba v zaměstnání 270 dní v předchozích dvou letech (je nutné splnit účast na nemocenském pojištění)
 • V době vzniku nároku na PPM (na začátku mateřské), být zaměstnaná
 • Nebo být alespoň v ochranné době (což je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání)

Podmínky – mateřská pro OSVČ

Na mateřskou mohou mít nárok i OSVČ. Ti si musí platit nemocenské pojištění. To je něco jiného než sociální a zdravotní pojištění. Platba nemocenského je dobrovolná. Minimální částka v roce 2021 je 147 Kč měsíčně.

Podmínky pro nárok na mateřskou u OSVČ jsou podobné jako u zaměstnanců:

 • Účast na nemocenském pojištění 270 dní za poslední dva roky
 • Účast na nemocenském pojištění 180 dní za poslední rok
 • V době zahájení PPM být účastníkem NP nebo v ochranné době

OSVČ tedy nemají nárok na mateřskou dovolenou jako takovou (OSVČ nedostává dovolenou od zaměstnavatele). Na PPM ale OSVČ nárok mít mohou.

Výpočet mateřské v roce 2021

Výpočet mateřské (PPM) se u zaměstnanců provádí na základě jejich hrubé mzdy. Zpravidla se výpočet provádí z příjmů za posledních 12 měsíců. Může to ale být i z kratší doby, pokud poslední zaměstnání trvá kratší dobu.

V roce 2021 platí, že do hrubé mzdy cca 36 000 Kč, odpovídá výpočet mateřské 70% z hrubé mzdy. Při vyšším příjmu je to méně (viz příslušné redukční hranice).

Kolik je maximální mateřská v roce 2021?

Pro mateřskou je stanovena maximální částka. Ta vyplývá z toho, jako jsou v roce 2021 platné redukční hranice. Tj. od určité výše hrubé mzdy, se mateřská dál už nezvyšuje.

Maximální mateřskou je možné získat při hrubé měsíční mzdě cca 110 000 Kč měsíčně:

 • Maximální mateřská 2021 na jeden den = 1449 Kč
 • Maximální mateřská 2021 za 30 dní = 43 470 Kč
 • Maximální mateřská 2021 za 28 týdnů = 284 004 Kč

Co když nemám nárok na mateřskou?

Pokud je žena zaměstnaná a nesplňuje podmínku minimální doby nemocenské pojištění, pak může mít před porodem a po porodu nárok a placenou neschopenku.

Tedy 6 týdnů před porodem a stejnou dobu po porodu, může být na standardní neschopence a dostávat nemocenské dávky. Výpočet nemocenské před a po porodu je stejný, jako u jakékoliv jiné nemocenské.

Pokud je žena před porodem nezaměstná (a není ani v ochranné době), pak nárok na placenou mateřskou nevzniká. Je nárok až na rodičovský příspěvek od narození dítěte. Na ten je nárok maximálně do 4 roků dítěte (nebo než se vyčerpá celá částka).

Rodičovská od 1.1.2021

Rodičovská se na začátku roku 2020 zvýšila na 300 tisíc korun na jedno dítě. Nebo na 450 tisíc korun na dvojčata. V roce 2021 by se tyto částky rodičovského příspěvku neměly měnit. Pokud žena neměla nárok na PPM (a pokud není možné doložit příjem otce), pak je maximální měsíční rodičovská ve výši do 10 tisíc korun (nebo do 15 tisíc korun na dvojčata.

Srovnávač půjček:
 • Srovnávač různých úvěrů
  mnoho různých možností:
  bankovní, nebankovní půjčky a úvěry
 • Peníze pro všechny
  pro firmy a OSVČ
  pro zaměstnce i nezaměstnané
  pro důchodce i studenty
 • Kolik si půjčit?
  od 5000 Kč
  do 1 milión Kč
 • Na jak dlouho?
  1 den až 240 měsíců
 • RPSN úvěrů:
  Nabídky již od 9,7%
 • Různé podmínky
  Bez ručení
  Bez zástavy
  Bez registrů
  Bez potvrzení
  Pro zaměstnance
  Pro ženy v domácnosti
  Pro důchodce
  Pro studenty
 • Peníze ihned
  1000 Kč – 10.000 Kč do hodiny
  Úvěry od 10 tisíc Kč do druhého dne
Srovnávač půjček - různé nabídky