Peníze ihned a bez čekání

Kalkulačka exekuce 2022 – podpora v nezaměstnanosti

Zajímalo by vás, co se stane, kdy budete mít v zaměstnání exekuci na plat, dostanete výpověď a budete vedeni na Úřadu práce jako nezaměstnaní? Jak to bude s exekucí v době, kdy budete dostávat podporu v nezaměstnanosti?

Může být exekuce i na podporu v nezaměstnanosti?

Možná si říkáte, že když podpora není výplata, tak se z ní nedá provádět exekuce. To ale není pravda. I když se nejčastěji mluví o exekuci na plat nebo na mzdu, neznamená to, že by se exekuce nedala provádět i z nějakého jiného příjmu. Je to spíše naopak. Exekuce je možná skoro z každého příjmu – kromě některých výjimek, jako jsou třeba některé sociální dávky.

Takže klidně může být i exekuce na důchod (ať už starobní nebo invalidní). Stejně tak je možná i exekuce na nemocenské dávky, na mateřskou, na rodičovskou nebo třeba právě i na podporu v nezaměstnanosti nebo rekvalifikaci.

Pokud tedy budete nezaměstnaní, a bude vám na Úřadu práce vyplácena podpora v nezaměstnanosti, může exekutor nařídit, aby Úřad práce prováděl příslušné exekuční srážky obdobně, jako to dělá zaměstnavatel u exekuce na mzdy nebo na plat.

Výpočet exekuce z podpory v nezaměstnanosti 2022 (od 1. 7. 2022)

Výpočet exekuce z podpory pro nezaměstnané, je identický, jako výpočet z jakéhokoliv jiného příjmu. Pro výpočet je tedy možné použít i tuto standardní kalkulačku pro výpočet exekuce na plat:

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.7.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik mi zůstane při exekuci na podporu?

Postup provádění srážek z podpory v nezaměstnanosti (nebo i z podpory při rekvalifikaci), je identický, jako u jakéhokoliv jiného příjmu. Povinnému (dlužníkovi) tedy zůstává nezabavitelná částka (viz dále), a zbytek je případně „zabaven“ exekutorem.

Na začátku roku 2022 se zvýšily normativní náklady na bydlení. Na konci ledna 2022, bylo schváleno i další, mimořádné zvýšení normativních nákladů na bydlení (o 1120 Kč, tj. v roce 2022 je to 7935 Kč). Od 1. 4. 2022 se ještě zvyšuje životní minimum jednotlivce o 390 Kč na 4250 Kč. A nakonec je zde i druhé zvýšení životního minima, od 1. 7. 2022 (podruhé se zvyšuje o 8,8%, životní minimum jednotlivce je od července 4620 Kč).

To vše má vliv na zvýšení nezabavitelné částky (byť u zahrnutí mimořádného zvýšení normativních nákladů na bydlení panují trochu nejasnosti – viz poznámka pod kalkulačkou).

Základní nezabavitelná částka je od 1. 7. 2022 ve výši 9 416,25 Kč.

Pokud má dlužník (povinný) i manželku (manžela) nebo nějaké děti (ke kterým má vyživovací povinnost), pak se základní nezabavitelná částka zvyšuje o 3 138,75 Kč za každou takovou osobu.

Příklad výpočtu exekuce na podporu v nepamětnosti

Pan Novák měl u předchozího zaměstnavatele průměrnou čistou mzdu 25 000 Kč. Ze mzdy mu byly prováděny srážky z důvodu nepřednostní pohledávky. Pan Novák má manželku a jedno dítě. Jak by to vypadalo, kdyby byl pan Novák nezaměstnaný a dostával podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce?

 • Průměrná čistá mzda = 25 000 Kč
 • Podpora v nezaměstnanosti za první 2 měsíce (65%) = 16 250 Kč
 • Základní nezabavitelná částka za p. Nováka = 9 416,25 Kč
 • Zvýšení nezabavitelné částky za manželku a děti = 2 x 3 138,75Kč
 • Nezabavitelné minimum celkem = 15 694 Kč
 • Srážky z podpory v nezaměstnanosti = 185 Kč (jedna třetina ze zbytku 556 Kč)
 • Zbytek podpory k vyplacení = 16 065 Kč

První dva měsíce je podpora v nezaměstnanosti ve výši 65% průměrné mzdy. Další dva měsíce je to 50% a zbytek doby (podle věku nezaměstnaného), je to 45%. V dalších měsíčních by pak panu Novákovi nemohl exekutor již nic zabavit, protože podpora v nezaměstnanosti by byla nižší, než nezabavitelná částka.

 • Podpora první dva měsíce (65% = 16 500 Kč) = srážka na exekuci je 185 Kč a zbytek k vyplacení je 16 065 Kč
 • Podpora druhé dva měsíce (50% = 12 500 Kč) = na exekuci již nebude možné nic zabavit, protože nezabavitelná částka je vyšší, než vyplacená podpora v nezaměstnanosti
 • Podpora pátý (a další) měsíc (45% = 11 250 Kč) = na exekuci již nebude možné nic zabavit, protože nezabavitelná částka je vyšší ,než vyplacená podpora v nezaměstnanosti

Jak je to s exekucí při změně zaměstnání?

Pokud jsou vám v zaměstnání prováděny srážky ze mzdy, a vy doufáte, že podáním výpovědi a zaměstnáním u nového zaměstnavatele, se jim můžete vyhnout, pak je to „bláhová“ představa.

Tím, že změníte zaměstnavatele, si v ničem nepomůžete. Váš původní zaměstnavatel má povinnost informovat exekutora o změně zaměstnání. Nový zaměstnavatel má povinnost vyžádat si od vás potvrzení od posledního zaměstnavatele, jestli nebyly nařízeny nějaké srážky. Takže exekuce bude pokračovat i u nového zaměstnavatele.

Srovnávač půjček:
 • Srovnávač různých úvěrů
  mnoho různých možností:
  bankovní, nebankovní půjčky a úvěry
 • Peníze pro všechny
  pro firmy a OSVČ
  pro zaměstnce i nezaměstnané
  pro důchodce i studenty
 • Kolik si půjčit?
  od 5000 Kč
  do 1 milión Kč
 • Na jak dlouho?
  1 den až 240 měsíců
 • RPSN úvěrů:
  Nabídky již od 9,7%
 • Různé podmínky
  Bez ručení
  Bez zástavy
  Bez registrů
  Bez potvrzení
  Pro zaměstnance
  Pro ženy v domácnosti
  Pro důchodce
  Pro studenty
 • Peníze ihned
  1000 Kč – 10.000 Kč do hodiny
  Úvěry od 10 tisíc Kč do druhého dne
Srovnávač půjček - různé nabídky