Peníze ihned a bez čekání

Výpočet podpory v nezaměstnanosti od 1. 1. 2023

Spočítejte si, na jakou podporu v nezaměstnanosti máte v roce 2023 nárok. Pokud v roce 2023 přijdete o zaměstnání (nebo sami dáte výpověď), a splníte podmínky pro přiznání nároku na podporu, můžete si v naší kalkulačce spočítat, kolik peněz byste dostávali a jak dlouho.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

Jednou ze základních podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je minimální odpracovaná doba. Ta je nejméně 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky. Není to ale odpracovaná doba, jen ve smyslu vykonávání nějakého zaměstnání. Podstatná je zde účast na důchodovém pojištění.

Na podporu v nezaměstnanosti má nárok i žena po skončení rodičovské. I když poslední tři, nebo čtyři roky nikde nepracovala, bude mít nárok na podporu. Doba, kdy byla doma s dítětem, se jí započítává.

Stejně tak má nárok na podporu v nezaměstnanosti i OSVČ, který přeruší nebo ukončí výkon samostatně výdělečné činnosti.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti od 1. 1. 2023

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2023
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Odstupné od zaměstnavatele
(počet měsíců s nárokem na odstupné)
Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Změna podmínek u podpory pro nezaměstnané v roce 2024

Od začátku roku 2024, se zřejmě budou měnit některé podmínky, které se týkají podpory v nezaměstnanosti. Změny u podpory, se připravují společně s dalšími velkými změnami pro rok 2024 (daňová reforma, důchodová reforma, různá úsporná opatření).

Hlavní změnou, bude delší minimální odpracovaná doba v novém zaměstnání. Pokud jste v posledních 2 letech byli nezaměstnaní a měli nárok na podporu od Úřadu práce, pak bude nutné v novém zaměstnání pracovat alespoň půl roku (6 měsíců).

V případě, že jste předchozí podporu pobírali po celou dobu (tj. 5. 8 nebo 11 měsíců), tak bude nutné v novém zaměstnání pracovat alespoň 9 měsíců, aby byl nárok na další podporu.

Budou se měnit i další podmínky – viz aktuální informace o změnách u podpory v roce 2024.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2023?

Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti se provádí z vaší průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání. Konkrétně pak z posledního kalendářního čtvrtletí. Pokud byste si šli o podporu žádat třeba v květnu 2023, pak se bude počítat průměr za měsíce leden 2023 – březen 2023.

To, kolik je podpora v nezaměstnanosti, je odstupňováno:

 • První dva měsíce je to 65% z průměrné čisté mzdy
 • Druhé dva měsíce je to 50% z průměrné čisté mzdy
 • Zbytek doby je to 45% z průměrné čisté mzdy

Podpora v nezaměstnanosti ale není neomezeně vysoká. Pokud máte velkou výplatu, tak to určitě neznamená, že budete mít i velkou podporu. Je totiž stanovena maximální výše podpory:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti 2023 = 22 798 Kč
 • Maximální podpora při rekvalifikaci 2023 = 25 549 Kč

Jak dlouho můžu být na podpoře?

Doba, po kterou vám může být vyplácena podpora v nezaměstnanosti, se odvíjí od vašeho věku:

 • 5 měsíců pokud je vám do 50 roků
 • 8 měsíců pokud je vám od 50 roků do 55 roků
 • 11 měsíců pokud je vám nad 55 roků

Podpora v nezaměstnanostech a odstupné

V případě, že při ukončení zaměstnání máte nárok na odstupné, pak nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Resp. přesněji – po dobu, za kterou vám náleží odstupné, nebudete dostávat podporu. Takže sice budete nezaměstnaní, budete vedení na Úřadu práce, ale třeba první tři měsíce nebudete nic dostávat.

O nárok na podporu v nezaměstnanosti tím ale nepřicházíte. Po uplynutí doby, po kterou máte nárok na odstupné, vám začne být vyplácena podpora.

Přivýdělek nebo brigáda na Úřadu práce

Pokud by vás zajímalo, jestli si na Úřadu práce můžete přivydělat nějaké peníze, chodit na nějakou brigádu, pak je to takto:

V případě, že dostáváte podporu v nezaměstnanosti, pak nemůžete mít žádný příjem. Po dobu, kdy vám bude vyplácena podpora, nesmíte mít žádnou brigádu nebo jakýkoliv jiný příjem. Pokud byste nějaký příjem měli, pak se výplata podpory zastaví.

Něco jiného je situace, kdy už nemáte nárok na podporu. Pak si můžete přivydělat nějaké peníze. Ale maximálně 8 650 Kč měsíčně (platí v roce 2023 – jedná se o jednu polovinu minimální mzdy, která je od 1. 1. 2023 ve výši 17 300 Kč).

Práce na Úřadu práce je možná jen v klasickém pracovním nebo služebním poměru (byť třeba na zkrácený úvazek), nebo formou dohody o pracovní činnosti (DPČ). Zahájení takové práce je nutné nahlásit na ÚP, nejpozději v den začátku výkonu dané práce. A každý měsíc, se dokládá výše příjmu (maximálně 8100 Kč hrubého).

Práce na DPP, na Úřadu práce není možná. Dříve to byl oblíbený způsob přivýdělku pro nezaměstnané. Protože se ale z DPP, obvykle neodvádí sociální a zdravotní pojištění, tak byla před nějakou dobou, možnost práce na DPP pro nezaměstnané zrušena.

Srovnávač půjček:
 • Srovnávač různých úvěrů
  mnoho různých možností:
  bankovní, nebankovní půjčky a úvěry
 • Peníze pro všechny
  pro firmy a OSVČ
  pro zaměstnce i nezaměstnané
  pro důchodce i studenty
 • Kolik si půjčit?
  od 5000 Kč
  do 1 milión Kč
 • Na jak dlouho?
  1 den až 240 měsíců
 • RPSN úvěrů:
  Nabídky již od 9,7%
 • Různé podmínky
  Bez ručení
  Bez zástavy
  Bez registrů
  Bez potvrzení
  Pro zaměstnance
  Pro ženy v domácnosti
  Pro důchodce
  Pro studenty
 • Peníze ihned
  1000 Kč – 10.000 Kč do hodiny
  Úvěry od 10 tisíc Kč do druhého dne
Srovnávač půjček - různé nabídky