Peníze ihned a bez čekání

Výpočet podpory v nezaměstnanosti od 1. 1. 2022

Spočítejte si, na jakou podporu v nezaměstnanosti máte v roce 2022 nárok. Pokud v roce 2022 přijdete o zaměstnání (nebo sami dáte výpověď), a splníte podmínky pro přiznání nároku na podporu, můžete si v naší kalkulačce spočítat, kolik peněz byste dostávali a jak dlouho.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

Jednou ze základních podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je minimální odpracovaná doba. Ta je nejméně 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky. Není to ale odpracovaná doba, jen ve smyslu vykonávání nějakého zaměstnání. Podstatná je zde účast na důchodovém pojištění.

Na podporu v nezaměstnanosti má nárok i žena po skončení rodičovské. I když poslední tři, nebo čtyři roky nikde nepracovala, bude mít nárok na podporu. Doba, kdy byla doma s dítětem, se jí započítává.

Stejně tak má nárok na podporu v nezaměstnanosti i OSVČ, který přeruší nebo ukončí výkon samostatně výdělečné činnosti.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti od 1. 1. 2022

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Odstupné od zaměstnavatele
(počet měsíců s nárokem na odstupné)
Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2022?

Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti se provádí z vaší průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání. Konkrétně pak z posledního kalendářního čtvrtletí. Pokud byste si šli o podporu žádat třeba v květnu 2022, pak se bude počítat průměr za měsíce leden 2022 – březen 2022.

To, kolik je podpora v nezaměstnanosti, je odstupňováno:

 • První dva měsíce je to 65% z průměrné čisté mzdy
 • Druhé dva měsíce je to 50% z průměrné čisté mzdy
 • Zbytek doby je to 45% z průměrné čisté mzdy

Podpora v nezaměstnanosti ale není neomezeně vysoká. Pokud máte velkou výplatu, tak to určitě neznamená, že budete mít i velkou podporu. Je totiž stanovena maximální výše podpory:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti 2022 = 21 488 Kč
 • Maximální podpora při rekvalifikaci 2022 = 24 081 Kč

Jak dlouho můžu být na podpoře?

Doba, po kterou vám může být vyplácena podpora v nezaměstnanosti, se odvíjí od vašeho věku:

 • 5 měsíců pokud je vám do 50 roků
 • 8 měsíců pokud je vám od 50 roků do 55 roků
 • 11 měsíců pokud je vám nad 55 roků

Podpora v nezaměstnanostech a odstupné

V případě, že při ukončení zaměstnání máte nárok na odstupné, pak nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti. Resp. přesněji – po dobu, za kterou vám náleží odstupné, nebudete dostávat podporu. Takže sice budete nezaměstnaní, budete vedení na Úřadu práce, ale třeba první tři měsíce nebudete nic dostávat.

O nárok na podporu v nezaměstnanosti tím ale nepřicházíte. Po uplynutí doby, po kterou máte nárok na odstupné, vám začne být vyplácena podpora.

Přivýdělek nebo brigáda na Úřadu práce

Pokud by vás zajímalo, jestli si na Úřadu práce můžete přivydělat nějaké peníze, chodit na nějakou brigádu, pak je to takto:

V případě, že dostáváte podporu v nezaměstnanosti, pak nemůžete mít žádný příjem. Po dobu, kdy vám bude vyplácena podpora, nesmíte mít žádnou brigádu nebo jakýkoliv jiný příjem. Pokud byste nějaký příjem měli, pak se výplata podpory zastaví.

Něco jiného je situace, kdy už nemáte nárok na podporu. Pak si můžete přivydělat nějaké peníze. Ale maximálně 8 100 Kč měsíčně (platí v roce 2022 – jedná se o jednu polovinu minimální mzdy, která je od 1. 1. 2022 ve výši 16 200 Kč).

Práce na Úřadu práce je možná jen v klasickém pracovním nebo služebním poměru (byť třeba na zkrácený úvazek), nebo formou dohody o pracovní činnosti (DPČ). Zahájení takové práce je nutné nahlásit na ÚP, nejpozději v den začátku výkonu dané práce. A každý měsíc, se dokládá výše příjmu (maximálně 8100 Kč hrubého).

Práce na DPP, na Úřadu práce není možná. Dříve to byl oblíbený způsob přivýdělku pro nezaměstnané. Protože se ale z DPP, obvykle neodvádí sociální a zdravotní pojištění, tak byla před nějakou dobou, možnost práce na DPP pro nezaměstnané zrušena.

Srovnávač půjček:
 • Srovnávač různých úvěrů
  mnoho různých možností:
  bankovní, nebankovní půjčky a úvěry
 • Peníze pro všechny
  pro firmy a OSVČ
  pro zaměstnce i nezaměstnané
  pro důchodce i studenty
 • Kolik si půjčit?
  od 5000 Kč
  do 1 milión Kč
 • Na jak dlouho?
  1 den až 240 měsíců
 • RPSN úvěrů:
  Nabídky již od 9,7%
 • Různé podmínky
  Bez ručení
  Bez zástavy
  Bez registrů
  Bez potvrzení
  Pro zaměstnance
  Pro ženy v domácnosti
  Pro důchodce
  Pro studenty
 • Peníze ihned
  1000 Kč – 10.000 Kč do hodiny
  Úvěry od 10 tisíc Kč do druhého dne
Srovnávač půjček - různé nabídky