Mzdová kalkulačka 2024: Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) – čistá mzda, sociální a zdravotní

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ), je oblíbený a šikovný způsob, jak se někde nechat zaměstnat na kratší úvazek nebo na nějakou krátkodobější brigádu či přivýdělek.

Od začátku roku 2024, se mění některé podmínky pro dohody (platí pro DPP i DPČ). A další změny budou i od poloviny roku (od 1. července 2024 se zpřísní podmínky, které se týkají placení sociálního pojištění).

V roce 2024, se od začátku roku zvyšuje minimální mzda  – minimální hodinová mzda je 112,50 Kč a týká se to i práce na DPČ. Od 1. 1. 2024, je také u dohody DPP nebo DPČ nárok na placenou dovolenou.

V následující mzdové kalkulačce si můžete spočítat, jaké se platí daně, sociální a zdravotní pojištění u dohody o pracovní činnosti. A kolik tedy bude vaše čistá „mzda“ z DPČ v roce 2024. V doprovodném textu se dozvíte, jaké jsou výhody práce na DPČ, a jaká jsou případná omezení.

Mzdová kalkulačka 2024: Výpočet čisté mzdy při práci na DPČ

Sociální a zdravotní pojištění se u dohody o pracovní činnosti (DPČ), platí až při sjednaném příjmu od 4000 Kč.

Daň se platí vždy – jedná se o 15% z hrubé mzdy (v případě velmi vysokého příjmu se nad 131 901 Kč měsíčně, platí daň 23%). Můžete ale případně uplatnit i daňové slevy, a reálně tak neplatit žádnou daň.

Kalkulačka čistá mzda - práce na DPČ 2024
Hrubá měsíční mzda z DPČ

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Výpočet

Nárok na dovolenou a další změny u dohody DPP a DPČ v roce 2024

V roce 2023, se schválila novela zákoníku práce. Je v ní mnoho změn, a hodně z nich se týká i práce na dohodu DPP nebo DPČ. Některé změny, začaly platit už na podzim 2023 (například nárok na příplatky za práci v noci, o víkendu nebo ve svátek, a další).

Jiné (nárok na dovolenou) budou platit až od ledna 2024. A další  změny(zpřísnění podmínek pro odvody na sociální pojištění) budou platit až od poloviny roku 2024.

Mezi hlavní změny, které platí už od 1. ledna 2024, patří především nárok na placenou dovolenou:

  • u dohody (DPP i DPČ) bude v roce 2024 nárok na dovolenou
  • na dovolenou bude nárok po 80 odpracovaných hodinách
  • za každých 20 odpracovaných hodin, bude nárok na minimálně 1,54 hodiny dovolené
  • dovolenou bude možné čerpat podle běžných podmínek pro všechny zaměstnance
  • při ukončení smlouvy bude nárok na proplacení nevyčerpané dovolené

Zpřísnění podmínek (sociální pojištění) od 1. července 2024

Další změnou, která začne platit až od poloviny roku, je zpřísnění podmínek. To se ale bude týkat především dohody DPP (u DPČ se obvykle sociální pojištění platí již nyní).

Od 1. července 2024, se budou dohody evidovat u ČSSZ a při příjmu nad 10 500 Kč nebo nad 17 500 Kč se bude povinně platit sociální pojištění.

Jaké jsou podmínky a omezení při práci na DPČ v roce 2024?

Zatímco u dohody o provedení práce (DPP), jste omezeni na maximálně 300 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele, při práci na dohodu o pracovní činnosti, můžete odpracovat mnohem více.

U DPČ můžete pro zaměstnavatele odpracovat maximálně jednu polovinu běžné týdenní doby. Není to ale jenom maximálně 20 hodin týdně. Posuzuje se průměr za celý rok (resp. za období, na které je dohoda uzavřena, pokud je to méně než rok).

Takže u DPČ nevadí, pokud jeden týden pracujete trochu víc a další zase trochu méně. Podstatné je, aby průměrná odpracovaná doba, za celé období, nepřekračovala polovinu týdenní pracovní doby.

Mezi nevýhody práce na DPČ může patřit to, že nejste tak chráněni (zákoníkem práce), jako u běžného pracovního poměru.

Hlavní nevýhody práce na DPČ (dohodu o pracovní činnosti)

  • Výpovědní lhůta u DPČ je jenom 15 dní (což ale někdy může být někdy i výhoda)
  • Při ukončení DPČ není nárok na odstupné
  • Není nárok na náhradu cestovních výdajů
  • Za běžných podmínek nevzniká nárok na ošetřovné
  • Při nízkém příjmu nemusí být nárok na nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti nebo započítání odpracované doby pro důchod

Některé z nevýhod práce na DPČ, ale mohou být upraveny ve smlouvě, takže na ně také budete mít nárok.

Hlavní výhody práce na DPČ (dohodu o pracovní činnosti)

Práce na dohodu o pracovní činnosti, je ale v některých ohledech plně srovnatelná s klasickým pracovním (služebním) poměrem:

  • Při příjmu od 4000 Kč máte nárok na nemocenskou, mateřskou apod.
  • Při příjmu od 4000 Kč se vám doba práce na DPČ započítává pro nárok na důchod
  • Při příjmu od 4000 Kč můžete mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti
  • Při příjmu do 4000 Kč neplatíte sociální a zdravotní, při uplatnění daňové slevy neplatíte ani daně = je to čistý příjem
  • Po odpracování alespoň 80 hodin je nárok na placenou dovolenou
  • Je nárok na příplatek za práci v noci, o víkendu, přes čas
  • Je nárok na důležité osobní překážky

Kolik je čistá mzda při práci na DPČ v roce 2024 – příjem do 4000 Kč

Pokud máte příjem z DPČ nižší než 4000 Kč, pak neplatíte sociální a zdravotní pojištění (to si ale případně musíte vyřešit sami).

Daň 15% se platí vždy. Pokud ale u zaměstnavatele podepíšete „růžový papír“ (prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob – DPFO), pak můžete uplatnit daňovou slevu a nemusíte tak reálně zaplatit vůbec nic. V takovém případě je příjem z DPČ vaše čistá mzda (nic se vám nestrhne).

Pozor ale na to, že daňovou slevu je možné uplatnit jen u jednoho zaměstnavatele. A také na to, že pokud za vás neplatí zdravotní pojištění stát (za studenty, nezaměstnané, osoby na mateřské/rodičovské, za osoby na nemocenské apod.), nebo jiný zaměstnavatel, tak si ho musíte zaplatit sami.

Minimální zdravotní pojištění je v roce 2024 ve výši 2552 Kč. Placení zdravotního pojištění je povinné. Pokud byste si ho neplatili, tak vám vzniká dluh u zdravotní pojišťovny (který se navíc zvyšuje o úrok).

Kolik je čistá mzda při práci na DPČ v roce 2024 – příjem od 4000 Kč

Pokud budete mít sjednán příjem od 4000 Kč (včetně) a více, tak se již platí sociální i zdravotní pojištění. To vám automaticky strhává zaměstnavatel (+ odvádí i svoji část)

  • Zdravotní pojištění je u DPČ ve výši 4,5% z hrubé mzdy (*)
  • Sociální pojištění je u DPČ ve výši 7,1 % z hrubé mzdy (**)
  • Daň ze mzdy je u DPČ ve výši 15% z hrubé mzdy (***)

(*) Pokud za vás neplatí zdravotní stát, nebo jiný zaměstnavatel, můžete se na vás vztahovat doplatek do minimálního vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění = součet zdravotního pojištění, které zaplatí zaměstnanec + zaměstnavatel, musí odpovídat minimální částce 2552 Kč. Pokud byste měli nižší mzdu, pak se vám dopočítá doplatek.

(**) Sociální pojištění se od začátku roku 2024 zvýšilo z 6,5% (důchodové pojištění) na 7,1% (důchodové + nemocenské pojištění)

(***) Pokud byste měli „extrémně“ vysoký příjem z DPČ – tak z částky nad 131 901 Kč za měsíc se platí daň 23%

Další finanční nabídky