Zajímalo by vás, co se stane, kdy budete mít v zaměstnání exekuci na plat, dostanete výpověď a budete vedeni na Úřadu práce jako nezaměstnaní? Jak to bude s exekucí v době, kdy budete dostávat podporu v nezaměstnanosti?
Možná si říkáte, že když podpora není výplata, tak se z ní nedá provádět exekuce. To ale není pravda. I když se nejčastěji mluví o exekuci na plat nebo na mzdu, neznamená to, že by se exekuce nedala provádět i z nějakého jiného příjmu. Je to spíše naopak. Exekuce je možná skoro z každého příjmu – kromě některých výjimek, jako jsou třeba některé sociální dávky.
Takže klidně může být i exekuce na důchod (ať už starobní nebo invalidní). Stejně tak je možná i exekuce na nemocenské dávky, na mateřskou, na rodičovskou nebo třeba právě i na podporu v nezaměstnanosti nebo rekvalifikaci.
Pokud tedy budete nezaměstnaní, a bude vám na Úřadu práce vyplácena podpora v nezaměstnanosti, může exekutor nařídit, aby Úřad práce prováděl příslušné exekuční srážky obdobně, jako to dělá zaměstnavatel u exekuce na mzdy nebo na plat.
Výpočet exekuce z podpory pro nezaměstnané, je identický, jako výpočet z jakéhokoliv jiného příjmu. Pro výpočet je tedy možné použít i tuto standardní kalkulačku pro výpočet exekuce na plat:
Postup provádění srážek z podpory v nezaměstnanosti (nebo i z podpory při rekvalifikaci), je identický, jako u jakéhokoliv jiného příjmu. Povinnému (dlužníkovi) tedy zůstává nezabavitelná částka (viz dále), a zbytek je případně „zabaven“ exekutorem.
Na začátku roku 2024 se změnily normativní náklady na bydlení. Pro výpočet exekuce (nezabavitelné částky) se v roce 2024 používá normativ bydlení v nájmu, pro jednu až dvě osoby, ve městě nad 70 tisíc obyvatel, tj. 14 197 Kč (což je o 1400 Kč méně, než v předchozím roce).
V roce 2024 je životní minimum jednotlivce stejné, jako v předchozím roce. Jedná se o 4860 Kč.
Vzorec pro výpočet nezabavitelné částky, se v roce 2024 nemění. Nezabavitelné minimum jsou jenom dvě třetiny z životního minima a normativních nákladů na bydlení (za manžela, manželku nebo dítě, je to jenom jedna čtvrtina základní částky).
To vše má vliv na změnu nezabavitelné částky:
Základní nezabavitelná částka je od 1. 1. 2024 ve výši 12 705 Kč.
Pokud má dlužník (povinný) i manželku (manžela) nebo nějaké děti (ke kterým má vyživovací povinnost), pak se základní nezabavitelná částka zvyšuje o 3 176 Kč za každou takovou osobu.
Podívejte se na další užitečné informace:
Pan Novák měl u předchozího zaměstnavatele průměrnou čistou mzdu 25 000 Kč. Ze mzdy mu byly prováděny srážky z důvodu nepřednostní pohledávky. Pan Novák je bezdětný a svobodný. Jak by to vypadalo, kdyby byl pan Novák nezaměstnaný a dostával podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce?
První dva měsíce je podpora v nezaměstnanosti ve výši 65% průměrné mzdy. Další dva měsíce je to 50% a zbytek doby (podle věku nezaměstnaného), je to 45%. V dalších měsíčních by pak panu Novákovi nemohl exekutor již nic zabavit, protože podpora v nezaměstnanosti by byla nižší, než nezabavitelná částka.
Pokud jsou vám v zaměstnání prováděny srážky ze mzdy, a vy doufáte, že podáním výpovědi a zaměstnáním u nového zaměstnavatele, se jim můžete vyhnout, pak je to „bláhová“ představa.
Tím, že změníte zaměstnavatele, si v ničem nepomůžete. Váš původní zaměstnavatel má povinnost informovat exekutora o změně zaměstnání. Nový zaměstnavatel má povinnost vyžádat si od vás potvrzení od posledního zaměstnavatele, jestli nebyly nařízeny nějaké srážky. Takže exekuce bude pokračovat i u nového zaměstnavatele.