Peníze ihned a bez čekání

Výpočet podpory v nezaměstnanosti od 1. 1. 2024

Spočítejte si, na jakou podporu v nezaměstnanosti máte v roce 2024 nárok. Pokud v roce 2024 přijdete o zaměstnání (nebo sami dáte výpověď), a splníte podmínky pro přiznání nároku na podporu, můžete si v naší kalkulačce spočítat, kolik peněz byste dostávali a jak dlouho.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

Jednou ze základních podmínek pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je minimální odpracovaná doba. Ta je nejméně 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky. Není to ale odpracovaná doba, jen ve smyslu vykonávání nějakého zaměstnání. Podstatná je zde účast na důchodovém pojištění.

Na podporu v nezaměstnanosti má nárok i žena po skončení rodičovské. I když poslední tři, nebo čtyři roky nikde nepracovala, bude mít nárok na podporu. Doba, kdy byla doma s dítětem, se jí započítává.

Stejně tak má nárok na podporu v nezaměstnanosti i OSVČ, který přeruší nebo ukončí výkon samostatně výdělečné činnosti.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti od 1. 1. 2024

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Změna podmínek u podpory pro nezaměstnané v roce 2024

Od začátku roku 2024, se zřejmě budou měnit některé podmínky, které se týkají podpory v nezaměstnanosti. Změny u podpory, byly schváleny společně s dalšími velkými změnami pro rok 2024 (daňová reforma, důchodová reforma, různá úsporná opatření).

Hlavní změnou, bude delší minimální odpracovaná doba v novém zaměstnání. Pokud jste v posledních 2 letech byli nezaměstnaní a měli nárok na podporu od Úřadu práce, pak bude nutné v novém zaměstnání pracovat alespoň 5 měsíců (pokud to bude méně než 5 měsíců, tak může být nárok jenom na „zbytek“ předchozí podpory).

V případě, že jste předchozí podporu pobírali po celou dobu (tj. 5. 8 nebo 11 měsíců), tak bude nutné v novém zaměstnání pracovat alespoň 9 měsíců, aby byl nárok na další podporu.

Budou se měnit i další podmínky – viz aktuální informace o změnách u podpory v roce 2024.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti se provádí z vaší průměrné čisté mzdy v posledním zaměstnání. Konkrétně pak z posledního kalendářního čtvrtletí. Pokud byste si šli o podporu žádat třeba v květnu 2024, pak se bude počítat průměr za měsíce leden 2024 – březen 2024.

To, kolik je podpora v nezaměstnanosti, je odstupňováno:

  • První dva měsíce je to 65% z průměrné čisté mzdy
  • Druhé dva měsíce je to 50% z průměrné čisté mzdy
  • Zbytek doby je to 45% z průměrné čisté mzdy

Podpora v nezaměstnanosti ale není neomezeně vysoká. Pokud máte velkou výplatu, tak to určitě neznamená, že budete mít i velkou podporu. Je totiž stanovena maximální výše podpory:

  • Maximální podpora v nezaměstnanosti 2024 = 24 608Kč
  • Maximální podpora při rekvalifikaci 2024 = 27  578 Kč

Jak dlouho můžu být na podpoře?

Doba, po kterou vám může být vyplácena podpora v nezaměstnanosti, se odvíjí od vašeho věku:

  • 5 měsíců pokud je vám do 50 roků
  • 8 měsíců pokud je vám od 50 roků do 55 roků
  • 11 měsíců pokud je vám nad 55 roků

Podpora v nezaměstnanostech a odstupné – změna 2024

Od ledna 2024 se mění podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jedna změna se týká i situace, kdy je při ukončení zaměstnání nárok na dostupné.

Do konce roku 2023 to fungovalo tak, že byl při ukončení zaměstnání nárok na odstupné, tak poté nebyl na Úřadu práce nárok na podporu například první 3 měsíce (tj. stejnou dobu, za jakou bylo vyplaceno odstupné).

Od ledna 2024 ale platí změna, a odstupné už nebude mít žádný vliv, na vyplácení podpory v nezaměstnanosti. I ten, kdo dostane v zaměstnání odstupné, bude mít nárok na podporu hned od začátku evidence na Úřadu práce.

Přivýdělek nebo brigáda na Úřadu práce

Pokud by vás zajímalo, jestli si na Úřadu práce můžete přivydělat nějaké peníze, chodit na nějakou brigádu, pak je to takto:

V případě, že dostáváte podporu v nezaměstnanosti, pak nemůžete mít žádný příjem. Po dobu, kdy vám bude vyplácena podpora, nesmíte mít žádnou brigádu nebo jakýkoliv jiný příjem. Pokud byste nějaký příjem měli, pak se výplata podpory zastaví.

Něco jiného je situace, kdy už nemáte nárok na podporu. Pak si můžete přivydělat nějaké peníze. Ale maximálně 9 450 Kč měsíčně (platí v roce 2024 – jedná se o jednu polovinu minimální mzdy, která je od 1. 1. 2024 ve výši 18 900 Kč).

Práce na Úřadu práce je možná jen v klasickém pracovním nebo služebním poměru (byť třeba na zkrácený úvazek), nebo formou dohody o pracovní činnosti (DPČ). Zahájení takové práce je nutné nahlásit na ÚP, nejpozději v den začátku výkonu dané práce. A každý měsíc, se dokládá výše příjmu (maximálně 8100 Kč hrubého).

Práce na DPP, na Úřadu práce není možná. Dříve to byl oblíbený způsob přivýdělku pro nezaměstnané. Protože se ale z DPP, obvykle neodvádí sociální a zdravotní pojištění, tak byla před nějakou dobou, možnost práce na DPP pro nezaměstnané zrušena.

Srovnávač půjček:
  • Srovnávač různých úvěrů
    mnoho různých možností:
    bankovní, nebankovní půjčky a úvěry
  • Peníze pro všechny
    pro firmy a OSVČ
    pro zaměstnce i nezaměstnané
    pro důchodce i studenty
  • Kolik si půjčit?
    od 5000 Kč
    do 1 milión Kč
  • Na jak dlouho?
    1 den až 240 měsíců
  • RPSN úvěrů:
    Nabídky již od 9,7%
  • Různé podmínky
    Bez ručení
    Bez zástavy
    Bez registrů
    Bez potvrzení
    Pro zaměstnance
    Pro ženy v domácnosti
    Pro důchodce
    Pro studenty
  • Peníze ihned
    1000 Kč – 10.000 Kč do hodiny
    Úvěry od 10 tisíc Kč do druhého dne
Srovnávač půjček - různé nabídky