Peníze ihned a bez čekání

Hypotéka nebo běžná půjčka? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Potřebujete financovat bydlení? Je to jeden z legitimních důvodů, kdy se skutečně vyplatí si půjčit peníze.

Potřebujete financovat bydlení? Je to jeden z legitimních důvodů, kdy se skutečně vyplatí si půjčit peníze. Je však důležité dívat se také na to, jakým způsobem a kde si peníze půjčujeme. Existuje více možností, kterými můžeme naše nové bydlení financovat. Tou nejběžnější formou, která je obecně známá, je samozřejmě hypotéka. Pojďme se podívat na to, jaké jsou její výhody a nevýhody, ale také jaké máte alternativy k financování bydlení hypotékou.

Důvěryhodný a stabilní způsob financování

Rozhodnete-li se financovat bydlení hypotékou, financujete jej klasickou účelovou půjčkou. Účelová půjčka je taková, která je určena ke konkrétnímu účelu, v tomto případě na financování bydlení. Zjednodušeně řečeno ji nemůžete použít na nic jiného. S tím se pojí určitá specifika hypoték, kdy mezi ty klady lze zařadit:

 • Peníze v řádech milionů korun
 • Dobré úrokové sazby
 • Dlouhá doba splatnosti

Pokud si vezmeme hypotéku, zpravidla nám jde o úvěr, který bývá i v řádech milionů, ale klidně i desítek milionů korun. U hypotéky, jakožto účelové půjčky na bydlení, se samozřejmě počítá s tím, že potřebujete větší obnos peněz. Jsou zde také nižší úrokové sazby a velice dlouhá doba splatnosti, což značně odlišuje tento úvěr na bydlení od klasických neúčelových půjček.

Také hypotéka má svá úskalí

Každá strana má ale dvě mince, a tak je potřeba počítat s tím, že i v případě hypoték najdete určité nevýhody. V prvé řadě je to celá řada podmínek, které je potřeba splnit, pokud si chcete vzít hypotéku. Podmínky pro získání hypotéky se stále zpřísňují, a tak rok od roku na ně dosáhne méně lidí. Hledáte-li ideální podmínky, možná by vás zajímalo podívat se na to, jak je na tom hypotéka 2020, což vám umožní nejrůznějších srovnávače hypotečních úvěrů. Díky nim jste schopni najít optimální nabídku, která bude vyhovovat vašim potřebám.

V případě hypoték počítejte také s tím, že je nutné za takový úvěr ručit svým majetkem. Může to být například zástava rodinného domu. V některých případech to může být problém, protože lidé jednoduše nemají vlastní nemovitost, tak se to například řeší zastavením nemovitosti rodičů. Nejsou to ale úplně ideální případy, protože nastane-li problém se splácením, může to rodinu poměrně značně zasáhnout.

Půjčka místo hypotéky?

Vzhledem k tomu, že je hypotéka půjčka určená speciálně na bydlení, dalo by se očekávat, že je pro tyto účely nejvýhodnější. To je sice v mnoha ohledech pravda, ale jak jsme si řekli, ne každému se podaří hypotéku získat. V takovém případě se nabízí možnost financovat bydlení běžným neúčelovým úvěrem, a to zejména tehdy, pokud nám stačí menší obnos peněz. Výhodou je zde třeba:

 • Rychlejší vyřízení úvěru
 • Bez zbytečného papírování
 • Není potřeba ručitele

Řadu úvěrových produktu lze dnes bez problémů sjednat přes internet, což znamená celkově rychlejší vyřízení půjčky. Znamená to také, že peníze budete mít rychleji na účtu. Vyhnete se tak zároveň zbytečnému papírování. U některých úvěrových produktů navíc není vyžadováno ručení, kdy takovou půjčku vám může poskytnout třeba Home Credit. Ze všeho vyplývá, že sjednání klasické neúčelové půjčky je jednodušší.

Na co si dát pozor

V případě neúčelových nebankovních půjček počítejte s tím, že zde bývají vyšší úrokové sazby, kratší doby splatnosti, ale také případné vyšší sankce za nesplácení. Chcete-li se vyhnout nebankovním společnostem, může být pro vás řešením ještě bankovní půjčka, kde se ale opět dostáváme k tomu, že zde může být komplikovanější její získání.

V dnešní době už ale také řada bank nabízí rychlé půjčky, třeba jako doplňkovou službu k vedení účtu, i když zde se tyto nabídky příliš neliší od nabídek důvěryhodných nebankovních společností. V konečném důsledku je to tak zejména o tom, jaké jsou podmínky konkrétního úvěru.

Srovnávač půjček:
 • Srovnávač různých úvěrů
  mnoho různých možností:
  bankovní, nebankovní půjčky a úvěry
 • Peníze pro všechny
  pro firmy a OSVČ
  pro zaměstnce i nezaměstnané
  pro důchodce i studenty
 • Kolik si půjčit?
  od 5000 Kč
  do 1 milión Kč
 • Na jak dlouho?
  1 den až 240 měsíců
 • RPSN úvěrů:
  Nabídky již od 9,7%
 • Různé podmínky
  Bez ručení
  Bez zástavy
  Bez registrů
  Bez potvrzení
  Pro zaměstnance
  Pro ženy v domácnosti
  Pro důchodce
  Pro studenty
 • Peníze ihned
  1000 Kč – 10.000 Kč do hodiny
  Úvěry od 10 tisíc Kč do druhého dne
Srovnávač půjček - různé nabídky